Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). zamknij
Loader

Wybierz producenta

Co zrobić z plączącym się futrem kota?

Co zrobić z plączącym się futrem kota?

Choć koty to bardzo higieniczne zwierzęta, które uchodzą za czyścioszki, zdarza się, że na ich futrze pojawia się kołtun. Z pozoru śmieszna sytuacja, może być bardzo niebezpieczna w skutkach - najczarniejszy scenariusz to ten, w którym futra kota nie da rady rozczesać i konieczne staje się golenie w gabinecie weterynaryjnym, które przeprowadzane jest pod narkozą. Jak dbać o futro naszego futrzaka i co zrobić, gdy zaczyna się kołtunić? Odpowiedź jest prosta - najlepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji.

Pielęgnacja kociej sierści

Zamiast garściami wyrwać futro, lepiej łyknąć garść teorii.

Futro kota jest krótsze na łopatkach i grzbiecie, a dłuższe po bokach i na brzuchu. Na kocią sierść składają się dwa rodzaje włosia - puch zwany podszerstkiem i sztywne, długie włosy. Dłuższe futro chroni kota przed warunkami atmosferycznymi. W każdym razie, aby te dwa rodzaje sierści spełniały swoją funkcję, a nasz pupil wyglądał pięknie i lśniąco, trzeba je pielęgnować.

Prawda jest taka, że nie wszystkie koty lubią być czesane. Błogosławieni ci, na których kot czasem zerknie z pełnym dezaprobaty wzrokiem albo da się dotknąć. Gorzej, jeśli mamy wrażenie, że całe zło tego świata skumulowało się w tym pięknym futrze, a próba jego pogłaskania może być równoznaczna z przerwaniem ciągłości naszego naskórka w wersji łagodnej i pozbawieniem ręki przy przyjęciu najczarniejszego ze scenariuszy.

Co robić, by kotu nie plątało się futro?

Jak pielęgnować kocią sierść? Podstawą jest regularne wyczesywanie, a potrzebnym do tego sprzętem są grzebienie ze stalowymi ząbkami - jeden gęsty, drugi rzadszy oraz rękawica przeznaczona do czesania sierści. Prócz regularnego szczotkowania, które powinno odbywać się najlepiej co dwa dni, zaleca się raz na jakiś czas wykąpać kota. Oto 4 zasady pielęgnacji kociej sierści:

1. Regularne wyczesywanie jest podstawą. Nie można ignorować nawet małego kołtunka, bowiem nasz kot nie jest w stanie wylizać go tak, by ten się rozplątał. Używaj odpowiednich narzędzi - grzebieni z różnym rozstawem zębów, rękawicy itd.

2. Nie próbuj sam rozczesywać dużych kołtunów. O ile przy małych kołtunach jest to wskazane, rozczesywanie tych większych może zadać zwierzakowi niepotrzebny ból. Udaj się do weterynarza, który wytnie splątane futro i nie przetnie przy tym skóry zwierzaka. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna precyzja i specjalne, półokrągło zakończone nożyczki.

3. Suplementacja. Wygląd włosów to nie tylko pielęgnacja kosmetykami i higiena, ale i dieta. Olej oraz zawarte w nim kwasy tłuszczowe są niezbędne w diecie naszego kota i mają bezpośredni wpływ na stan jego skóry i sierści.

4. Kąpiele. Generalnie koty są znane ze swojej niechęci do wody, jednak w trosce o zdrowie naszego pupila raz na jakiś czas zalecana jest kąpiel, przy czym wychodzące na zewnątrz koty powinny być częściej poddawane "prysznicom". W każdym przypadku należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz o temperaturze wody. Nie może być ona lodowata, ani gorąca. Po zakończeniu kąpieli zwierzaka należy wysuszyć ręcznikiem. Najgorszy scenariusz to ten, w którym nasz kot wyskakuje mokry z łazienki i biegnie do pokoju, w którym jest zimno, a później choruje.Marka Nero Gold

Jakość bez kompromisów

Marka Nero Gold została stworzona w 2002 r. jako rodzinna firma w Finlandii. Jej misją jest tworzenie i ciągłe doskonalenie karm dla psów i kotów. Dostarczamy karmy składające się z wyselekcjonowanych naturalnych składników, wzbogacone o niezbędne witaminy i minerały. Nasze karmy zapewniają zbilansowaną dietę, o której skuteczności przekonało się już tysiące klientów w krajach skandynawskich i zachodniej Europy.

Zobacz więcej →